Škôlkarik

Čo by malo dieťa pred nástupom do MŠ vedieť?

1. Byť bez cumľa a bez plienok. Väčšina MŠ neprijme dieťa, ak nie je „odplienkované“. Dieťa by malo vedieť používať záchod a nie nočník, respektíve nebáť sa sadnúť si na záchod. Pozor! Plienka sa v tomto veku netoleruje už ani počas obedného spánku. 

2. Byť aktívne pri obliekaní a vyzliekaní. Samozrejme, pani učiteľka pomôže, ale nemôže kompletne obliekať a vyzliekať všetkých 21 detí, ktoré sa chystajú na dvor či sa vrátili z prechádzky. 

3. Samostatne jesť (aspoň lyžicou), piť z pohárika, neodbiehať od stola počas jedla. 

4. Pozdraviť, poprosiť, poďakovať, povedať prepáč. Na tomto by mali rodičia trvať už od útleho veku. Veď tieto 4 čarovné slovíčka by mali byť základom slušnosti každého človeka.

5. Ovládať základné hygienické návyky, napríklad umyť si po toalete ruky, používať vreckovky a správne si vyfúkať nos (dieťa musí vedieť "smrkať").

6. Byť schopné aspoň na chvíľku sa odpútať od rodičov. Samozrejme, nečakajte, že vaše dieťa si nepoplače počas prvých dní v MŠ. To je normálna reakcia, ktorá sa dá zvládnuť. 

7. Dieťa by pred nástupom do materskej školy malo poznať svoje veci, vedieť, že toto sú jeho topánky či nohavice. 

8. Potrebné je, aby dieťa vedelo komunikovať s okolím. Reč nemusí byť stopercentná, veľa detí začne lepšie komunikovať práve vplyvom materskej školy.

9. Udržať pozornosť, vedieť sa chvíľu sústrediť.

 

Aký je vhodný vek vstupu do MŠ ?

Vhodný vek vstupu do MŠ je individuálny- optimálne keď má dieťa 3 roky.

Deti, ktoré vstupujú do MŠ mladšie ako trojročné, sú náchylnejšie na ochorenia a častejšie ostávajú doma.

Na druhej strane staršie deti (staršie ako 4 roky) sa už horšie adaptujú na kolektív, nechcú odchádzať z domu od rodičov a ráno sú plačlivé.

 

AKO ZVLÁDNUŤ ADAPTÁCIU DIEŤAŤA NA MŠ

 

Ráno vstaňte dostatočne skoro, aby ste sa nedostali do časovej tiesne. Vaše ponáhľanie sa a nervozita sa prenesie aj na vaše dieťa.

Rozlúčku a odlúčenie znesie vaše dieťa ľahšie, ak si so sebou do MŠ vezme svojho obľúbenú plyšovú hračku (podpísanú).

Zaveďte si rozlúčkový rituál a opakujte ho každý deň. Lúčte sa krátko, jednou pusou a povzbudzujúcou vetou (napr.: „Ahoj, teraz idem do práce, či na nákup a poobede prídem po teba. Maj sa pekne!“).

Deti sú prirodzene najviac citovo viazané na matku, a preto ak sa to dá, nechajte nech dieťa do MŠ vedie otec, alebo starý rodičia.

Dôverujte učiteľkám a buďte dôslední. Neukazujte dieťaťu svoje slzy, či neistotu, vzbudíte v ňom pocit, že škôlka je niečo hrozné a desivé.

Plač a odmietanie dieťaťa ísť do MŠ je úplne normálne, u každého prebieha adaptácia inak.

Odovzdajte dieťa učiteľke a rýchlo odíďte. Nezdržujte sa pod oknami MŠ, len predlžujete lúčenie a trápite svoje dieťa..

 

ČO ROBIŤ PRVÝ DEŇ V MATERSKEJ ŠKOLE?

Nájdite dieťaťu skrinku s jeho menom a upozornite ho na obrázok na skrinke. Do skrinky uložte náhradné oblečenie a prezujte dieťaťu podpísané papučky. Podpísané pyžamko prineste do triedy.

Zabudli ste dieťaťu niečo podpísať? Urobte to teraz, priamo v šatni (fixa je Vám k dispozícii na nástenke)!

Choďte spolu do umyvárne, pohľadajte s dieťaťom jeho značku a položte tam podpísaný pohárik a odbalenú kefku. Upozornite dieťa na jeho značku.

Rozlúčte sa s dieťaťom bozkom a ubezpečením, že poň poobede prídete.

Odovzdajte dieťa a pyžamko učiteľke, zatvorte dvere a choďte domov.

Po celý čas buďte pokojní, sebavedomí a veselí. Vaše dieťa to vníma a svoje pocity naň prenesiete.

Počas prvých dní (september, október) prichádzajte pre nové a menšie deti o 15,00 hod. Deň v MŠ je pre tieto deti dlhý a keď vidia odchádzať ostatné deti domov môžu sa cítiť neisto a opustene.